KONFERENCA O PREHRANI
Zakaj se udeležiti dogodka?
Poglobljeno znanje: Spoznajte najnovejše raziskave in trende na področju prehrane.
Pereče tematike:
-
Zdravila kot pomoč pri hujšanju – priložnosti in pasti
Cilj predavanja je ponuditi celovit pregled možnosti in izzivov pri uporabi zdravil za hujšanje, zlasti Ozempica, ter pomagati slušateljem sprejeti informirane odločitve glede svojega zdravja oz. zdravja svojih varovancev.
Pojasniti želimo vlogo zdravil pri hujšanju, pregledati priložnosti in opozoriti na morebitne pasti ter stranske učinke, da boste v sklopu svojih treningov, ter odnosu do stranke lahko kar najbolj objektivno zagovarjali svoja stališča.
Pri pregledu raziskav in kliničnih študij bomo pogledali, kaj je Ozempic, kako deluje v telesu in vpliva na apetit in presnovo, ter kakšen je njegov primarni namen in uporaba? Kateri so pogosti in kateri manj pogosti stranski učinki, kdo naj se absolutno izogiba uporabi teh zdravil, kakšna tveganja prinašajo, ter s katerimi pomisleki glede dolgotrajne uporabe se soočamo?
-
Rdeča pesa: spregledana moč nitratov na telesno zmogljivost, kognicijo in zdravje.
Nitrati, ki jih je sicer največ v listnati in korenasti zelenjavi, se v zadnjih dveh desetletjih bolj podrobno raziskujejo – najbolj zaradi učinkov na telesno zmogljivost, kažejo pa se tudi pozitivni vplivi nitratov na srčno-žilno in cerebro-vaskularno zdravje.
Na predavanju bo Matjaž predstavil kaj trenutno vemo na tem področju, obenem pa bo z vami delil tudi najnovejše izsledke svojega dela na doktorskem študiju, kjer se ukvarja prav z vplivi nitratov na telesno zmogljivost. Na predavanju izveste konkretne smernice o tem, kako poskrbeti za vnos nitratov z različnimi živili, da bi dosegli najboljši vpliv na zdravje.
-
Preciznost personalizirane prehrane: Priložnosti, izzivi in pasti
Personalizirana prehrana je vzpostavljajoče se interdisciplinarno področje v znanosti, ki prepoznava nujnost prilagajanja prehranskih praks glede na unikatne potrebe posameznika. Uporaba naprednih orodij sistemske biologije omogoča holistično razumevanje zapletenih interakcij med genetiko, epigenetiko, transkriptomiko, proteomiko in metabolomiko posameznika ter njihovim odzivom na prehranske intervencije. Personalizirana prehrana ponuja tudi podporo pri monitoringu zdravja ter integracijo najnovejših tehnologij za sledenje in analizo podatkov v realnem času. Pametne naprave, uporaba prenosnih senzorjev in digitalne platforme zagotavljajo takojšnje fiziološke vpoglede, ki omogočajo pravočasne prilagoditve prehranskih strategij za optimizacijo zdravja. Čeprav ima v teoriji velik potencial, obstajajo številni izzivi in pasti, saj so raziskave še v povojih, interpretacija podatkov pa je zaradi heterogenosti in kompleksnosti otežena in lahko vodi do napačnih zaključkov.
-
Vloga črevesnih mikrobov v telesni aktivnosti, zdravju in debelosti
Črevesni mikrobiom igra ključno vlogo v našem telesnem zdravju. Vpliv ima na telesno aktivnost, splošno zdravje in celo na telesno težo. Raziskave kažejo, da lahko določene vrste črevesnih bakterij skrbijo za zdravje posameznika, medtem ko lahko druge vrste bakterij prispevajo k debelosti in drugim presnovnim motnjam.
Prav tako je črevesni mikrobiom povezan z imunskim sistemom in lahko vpliva na tveganje za nastanek kroničnih bolezni, kot so srčno-žilne bolezni, sladkorna bolezen tipa 2 in vnetne črevesne bolezni.
Razumevanje vloge črevesnega mikrobioma v prihodnosti, bo vodilo k temu, da bomo lahko pravilno napovedali, kakšen bo vpliv mikrobioma na posameznikovo zdravje in kako lahko naš mikrobiom uporabimo kot informacijo kako naše zdravje izboljšati ali vsaj do neke mere zmanjšati verjetnost pojava bolezni 21. stoletja.
-
Ne delajmo iz muhe slona – kaj je pri prehrani dejansko najbolj važno?
Prehrana je postala stvar mnenj (ne dejstev), skrajnosti (ne zmernosti) in malenkosti (ne osnov). Za “zdravo prehrano” je danes že normalno šteti kalorije, grame sladkorja in “E”-je na deklaracijah, postiti se, jemati dopolnila, izogibati se določenim živilom in poveličevati učinke drugih; skratka, ukvarjamo se z barvo zaves v dnevni sobi, medtem ko se v hiši našega zdravja rušijo zidovi.
Na predavanju izveste kateri so prehranski temelji, za katere znanstvena literatura dosledno kaže, da so najbolj pomembni za zdravje, dobro počutje, ugodno telesno sestavo in dolgoživost, a so pri večini zelo zgrešeno postavljeni.
Mreženje: Povežite se z drugimi somišljeniki in delite svoje izkušnje. Na konferenci zastavljajte vprašanja in prejmite odgovor na svoje dileme.